Období šestinedělí se v dnešní společnosti věnuje velmi málo pozornosti. Nekritická důvěra v moderní medicínu bohužel supluje podporu dříve tradiční poporodní péče, jejímiž nositelkami byly porodní báby, a orientuje se až na následné řešení možných zdravotních problémů. Chybí mezigenerační moudrost předávaná mezi babičkou, matkou a dcerou.
V některých rodinách jako by ostatní členové úplně zapomněli, že žena po devíti měsících těhotenství a porodu potřebuje mnoho týdnů, aby se s novou životní situací vyrovnala. I péče v jednotlivých porodnicích se značně liší a čerstvé matky zde mnohdy získávají o průběhu šestinedělí neúplné nebo rozporuplné informace.
Pokud se ženy navíc rozhodnou rodit ambulantně, tzn. že opouští porodnici dříve než za 72 hodin, mohou na ně doma čekat nejrůznější úskalí. O intimní partie by měla být ve dnech po porodu zvýšená péče. Nejen správná hygiena může ženu ochránit od následků porodu, kterými mohou být například vaginální infekce.
OČISTKY A ZAVINOVÁNÍ DĚLOHY
Připomeňme si, že šestinedělí probíhá zcela individuálně, každá žena má svůj způsob krvácení, pomalé či rychlé zavinování dělohy a také odlišnou schopnost zvládnout zatížení krevního oběhu. Rané šestinedělí trvá do desátého dne a novopečená matka by měla co nejvíce ležet, aby se zahojilo porodní poranění a stabilizovala se tvorba mateřského mléka. Stahy, které následují po porodu, uzavírají děložní cévy a zabraňují nadměrné ztrátě krve ihned po porodu a v následujících dnech. Tyto stahy, jimiž se děloha smršťuje, vyvolávají křeče podobné menstruačním křečím nebo porodním bolestem. Většinou jsou citelnější po porodu druhého či třetího dítěte.
Poporodní stahy jsou snesitelnější, je-li žena neustále v teple – termofor, gelový polštářek či nahřátý pytlík s třešňovými peckami na podbřišek nebo bedra, ájurvédská medicína využívá jemné masáže břicha teplým sezamovým olejem. Úplné zpětné zavinutí dělohy a ozdravení ženy po těhotenství a porodu trvá pět až šest měsíců.
Po porodu dochází ke krvácení z místa, kde byla v děloze přirostlá placenta, tzn. lochia neboli očistky. První tři dny po porodu se toto krvácení podobá silnější menstruaci a doprovází ho uvolňování i poměrně velkých krevních sraženin, kousků sliznice či plodových obalů. Postupně se charakter a barva lochií mění na narůžovělý hlen s příměsí krve, později bílý až čirý výtok. Důležité je, aby očistky odtékaly viditelně a nedošlo k jejich zástavě. Celková ztráta krve v šestinedělí dosahuje množství 200–500 ml. Problémy s krevním oběhem obvykle nastanou jen tehdy, pokud žena nedodržuje odpočinek v posteli a příliš dlouho stojí. Její pánevní dno také neunese žádné velké zatížení.
Po císařském řezu krvácí ženy méně než po spontánním porodu. I po něm ale z těla odcházejí očistky, které jsou velmi infekční materiál. Edukujeme ženy, aby po si po použití toalety důkladně umyly či vydezinfikovaly ruce. Při nedodržení hygieny si koledují o zánět v prsu – sáhnou-li si před kojením na bradavky, na kterých jsou často z prvních dní kojení drobné prasklinky, brána do těla je tak infekci otevřená. V porodnici ženám doporučují po porodu často ležet na břiše na polštářku, aby se podpořilo zpětné zavinutí dělohy a vyplavení očistků. To ale ženy vydrží jen do té doby, než se jim začnou nalévat prsa mlékem. Praktičtější je tedy zavinování bengkungem (7 až 12 metrů dlouhý, asi 20 cm široký bavlněný pruh látky) nebo používání stahovacích poporodních pásů.
Pozdní šestinedělí končí zhruba po šesti až osmi týdnech, během kterých nastávají v těle matky četné hormonální změny. V polovině šestinedělí často dochází k obnovení krvácení, kdy děloha ženu upozorňuje na tělesné či duševní přetížení a na to, že vnitřní poranění ještě není zcela zahojené. Opatření jsou stejná jako na začátku šestinedělí. Pokud krvácení neustává, je nutné vyhledat lékaře.
Objeví-li se krvácení 6 až 12 týdnů po porodu, může se jednat o první menstruaci. I u kojících matek se stává, že se pravidelný cyklus objeví takto brzy, ale obvyklejší je až po 2–18 měsících. První menstruace je často silná a provázená výraznými bolestmi v kříži a podbřišku.
ZÁKLADNÍ PŘEDPOKLADY PRO SNADNĚJŠÍ REGENERACI
Důležitým předpokladem pro správné zavinování dělohy je pravidelné vyprazdňování močového měchýře, nejméně před každým kojením. Plný močový měchýř utiskuje dělohu, která se snaží křečovitě stáhnout, a poporodní stahy jsou pak zbytečně bolestivé. První dny po porodu ale žena nemusí být schopná rozlišit, zda má močový měchýř plný, nebo prázdný, a opomenutí potřeby může vést k infekci močového ústrojí.
Časté sprchování pomůže k rychlejšímu hojení porodního poranění a je i nejlepší prevencí možných zdravotních komplikací. Pokud žena nemá čas nebo dostatek sil se po každém použití toalety osprchovat, je dobré mít k tomuto účelu na toaletě připravenou láhev či džbán s vlažnou vodou a se dvěma kapkami tea tree oleje a levandulového oleje, a tu lít odshora tak, aby tekla přes hráz. Tímto poléváním (nebo močením přímo ve sprše) lze zmírnit pálení, je-li močová trubice po porodu podrážděná nebo se v okolí vyskytují nepatrné odřeninky.
Pro zajištění rychlé regenerace a zabránění svědění a podráždění pokožky a sliznic je důležitý správný výběr poporodních vložek. Ty by měly být měkké, savé, prodyšné a bez parfemace. Běžné dámské hygienické potřeby jsou vyráběny ze syntetických materiálů a bělené chlórem, což by mohlo citlivým partiím po porodu způsobovat potíže. Apelujeme na časté střídání hygienických vložek, ideálně s každou návštěvou toalety. Hromadění očistků, spolu s kolonizací bakterií z oblasti konečníku, může být vstupní branou infekce.
Ke vzniku infekce by rovněž mohlo přispět používání tamponů, menstruačních kalíšků a houbiček, proto jejich užívání v šestinedělí zásadně není vhodné. Praktické jsou bezešvé síťované kalhotky. Jednak jsou pohodlné a vzdušné a zároveň dostatečně fixační, aby zabránily posunování porodnických vložek a nežádoucímu úniku očistků. Přestože bývají označovány jako jednorázové, lze je většinou vyprat a použít opakovaně. Některé ženy hned od počátku upřednostňují velké bavlněné (např. starší) spodní kalhotky.
PÉČE O HRÁZ
Odpočinek napomáhá rychlejšímu hojení ran. Zkušené porodní asistentky radí, že nejlepší je zůstat deset dní v posteli a během této doby opouštět lůžko, jen když jde žena na toaletu nebo se umýt. Šitá žena by se měla co nejdéle vyhýbat zatížení sezením, a to i na zdravotním (nafukovacím) kruhu. Obecně platí, že přirozené natržení se zahojí během několika dnů a jizvy po něm jsou jen malé. I bolest po něm přetrvává kratší dobu než po nástřihu.
Otoky a hematomy bezprostředně po porodu zklidňují studené obklady, příp. arnikové či měsíčkové ledové kostky. Využít můžeme i homeopatika. Arnica montana 15CH tiší bolest, zlepšuje hojení, zabraňuje vzniku modřin a podlitin, Staphysagria 9CH v případě nástřihu a/nebo Calendula 9CH v případě spontánního natržení či drobných oděrek v pochvě a na hrázi. Dávkování je vhodné konzultovat s homeopatem.
Stehy, kterými je poranění ošetřeno, jsou ze samovstřebatelného materiálu, a není nutno je s odstupem času vytahovat. Šití by se mělo omývat čistou vodou nebo glycerínovým mýdlem s geránií, příp. ozkoušeným mycím gelem pro intimní hygienu – nejlépe s výtažkem dubové kůry nebo kontryhele. Poté je možné jej zasypat zeleným jílem nebo namazat gely přímo určenými na hojení hráze.
Bolavou hráz uklidní též hojivé antiseptické sedací koupele se solí z Mrtvého moře, z řepíku a dubové kůry. Voda by zpočátku měla být jen vlažná 28 °C, později 32 °C. Až když bolesti odezní, lze ji zvýšit na tělesnou teplotu. Řepík a dubová kůra jsou také výbornými pomocníky v boji s hemoroidy. Po každé návštěvě toalety nebo sedací lázni doporučujeme nechat poranění několik minut větrat. Chceme-li předejít utvoření tuhé jizvy, je vhodné, jakmile se poranění začne hojit (a svědit), natírat ho po koupeli šípkovým nebo ricinovým olejem, nebo olejem s vitamínem E.
VÝŽIVA JE ZÁKLAD
Nepřekvapí nás, že ženy stravující se vyváženou stravou se po porodu zotavují a hojí rychleji. Příznivci makrobiotiky tvrdí, že potraviny jako cukr, limonády, zmrzlina, tropické ovoce a ovocné šťávy oslabují děložní svalstvo a způsobují, že je děložní tkáň během těhotenství oteklá, takže jí pak déle trvá, než se vrátí do normálu, a poporodní stahy působí větší bolest. Podobně varují před živočišnými jídly s nasycenými tuky.
Po porodu je také vhodné vynechat ze stravy studené potraviny a nápoje, a to i v letních měsících. Veškeré jídlo a pití by měly být teplé, aby se doplnila těhotenstvím a porodem vyčerpaná energie ledvin. V ordinacích tradiční čínské medicíny lze za tímto účelem sehnat koření Obnova základu do tradičního slepičího vývaru. Ájurvéda doporučuje obilné polévky s ghí (přepuštěné máslo) a před spaním horké kořeněné mléko. Makrobiotici dávají přednost kapří miso polévce. Inspirace v různých výživových směrech je mnoho. Klíčový je zvýšený příjem tekutin během kojení.
CHOULOSTIVÉ TÉMA PÁNEVNÍHO DNA, ANEB STUD NENÍ NA MÍSTĚ
V důsledku ochablého pánevního svalstva po porodu se potýká velké množství žen (nejen v šestinedělí) se samovolným únikem moči. Řešením je opětovné posílení pánevního dna. V tomto případě fyzioterapeuti důrazně varují před známými Kegelovými cviky, jež jsou v dnešní době považované za přežité, nefunkční, či dokonce škodlivé. Vhodnější je absolvovat kurz metody 3 × 3, která je mnohem komplexnější a vyučují ji akreditované lektorky Školy pánevního dna po celé ČR i SR. Doplňkem cvičení mohou být též silikonové vaginální kuličky nebo energetická „Yoni“ vajíčka, která jsou sice snadno dostupná a anonymní, ale neměla by být první volbou.
VAGINÁLNÍ NAPÁŘKA
V poslední době mezi ženami stoupá na oblibě procedura, která v sobě spojuje účinky aromaterapie, hydroterapie, fytoterapie a termoterapie – vaginální napářka. Působením teplých bylinných výparů na ženské orgány zlepšuje krevní cirkulaci v oblasti malé pánve, stimuluje dělohu a působí protizánětlivě. Zároveň nabízí tolik potřebný čas k relaxaci, která přispívá k vnitřní pohodě a podpoře duševního zdraví šestinedělky. Napářku lze využít už v předporodní přípravě k uvolnění porodních cest od 38. týdne. Pro období šestinedělí je na trhu k dostání bylinná směs Poporodní hojení.
ČÍM MOHOU ŽENY ZMÍRNIT RIZIKO POPORODNÍCH OBTÍŽÍ JEŠTĚ PŘED PORODEM?
Budoucí matky nemohou ovlivnit rodové dispozice k uvolňování pojivového a závěsného aparátu reprodukčních orgánů, stejně jako rozhodnutí porodníka provézt epiziotomii. Mohou však z velké míry předejít spontánnímu natržení hráze. Nejprodávanější pomůckou pro snazší porod bez poranění s klinicky prokázanou účinností je aniball – balónek z lékařského silikonu, se kterým žena čtyři týdny před termínem porodu 15 min denně cvičí. Alternativou je masáž hráze speciálním olejem, kterou je možno začít praktikovat již od ukončeného 34. týdne těhotenství.
KDY JE VHODNÁ DOBA NÁVRATU K SEXUÁLNÍMU ŽIVOTU?
V porodnici bývá ženám doporučováno vyhnout se pohlavnímu styku po celé období šestinedělí. To ale není nutné, pokud už zcela ustalo krvácení i vaginální výtok a pohlavní orgány jsou dokonale zahojené, což je u každé ženy individuální. Většina se pozvolna vrací k pohlavnímu životu 6–8 týdnů po porodu, některé však potřebují čas i několik měsíců. Často se potýkají s pocity vaginální suchosti, která může být způsobena hormonálními změnami během kojení. Zde je na místě doporučit šetrný lubrikační gel, příp. čípky s obsahem kyseliny hyaluronové.
Nezapomeneme zdůraznit, že kojení není spolehlivou ochranou před početím a k oplodnění může dojít ještě před koncem šestinedělí. Žena by se proto měla o vhodné antikoncepci poradit se svým gynekologem či porodní asistentkou.
KDYŽ ŠESTINEDĚLÍ NEPROBÍHÁ ÚPLNĚ HLADCE…
Za obvyklých okolností čeká ženu kontrola u gynekologa až po skončení šestinedělí. Do té doby si ale může v mnoha věcech připadat nejistá a potřebuje uklidnit, že je s jejím tělem vše v pořádku. Je dobré ženě připomenout, že se může se svými problémy kdykoliv obrátit na komunitní porodní asistentku, při potížích s kojením na laktační poradkyni nebo pro psychickou podporu či pomoc v domácnosti na poporodní dulu; a nabídnout ženě seznam příslušných kontaktů v dané lokalitě.
KDY JE NEJVYŠŠÍ ČAS ODESLAT ŽENU K LÉKAŘI?
Výjimečně se ze zdánlivě banálních obtíží může vyvinout život ohrožující stav, proto pokud se nám šestinedělka svěří s některým z níže uvedených příznaků, doporučíme jí okamžitou návštěvu lékaře:
- horečka vyšší než 38 °C, příp. i třesavka či zimnice,
- přetrvávající krvácení světlou jasnou krví,
- zapáchající nebo příliš slabé očistky spojené s bolestí hlavy,
- přetrvávající poporodní bolesti, bolesti v pánevní a břišní oblasti nebo neustávající bolesti zad,
- sekrece, bolest, zarudnutí nebo separace v oblasti šité rány,
- známky infekce močových cest,
- bolest, zarudnutí, edém a citlivost končetin signalizující známky trombózy,
- lokalizovaná přecitlivělost prsů nebo jejich zarudnutí,
- silná přetrvávající deprese déle než tři týdny po porodu, nechuť žít, nezájem o dítě.
Pokud ženy rodí ambulantně, mohou na ně doma čekat nejrůznější úskalí