Raynaudův fenomén je klinický stav, který je charakterizován občasnými záchvaty vazospazmů (křečovitých zúžení cévního průsvitu vzniklých na funkčním podkladě), což vede k uzávěru malých arterií a arteriol distálních úseků ruky. Vazospazmus je vyvolán chladem nebo emocionálním stresem. Nejčastěji jsou postiženy právě prsty ruky a ruka. Pokud hovoříme o primárním Raynaudově fenoménu, kdy není prokazatelné základní onemocnění, používá se termín Raynaudova choroba. Je-li Raynaudův fenomén příznakem jiného onemocnění, mluvíme o tzv. Raynaudově syndromu.
HLAVNÍ PŘÍZNAKY
Typickým obrazem je bledost periferie ruky s následnou cyanózou, tedy modrofialovým zbarvením kůže způsobeným nedostatečným okysličováním krve a zarudnutím, když se končetina dostane do teplého prostředí. Barevné změny jsou spojeny s poruchou citu. Záchvat může odeznít i spontánně, tedy bez vlivu teplého prostředí. Záchvat trvá většinou 30 až 60 minut, ale může přetrvávat delší dobu i za stavu, že je nemocný v teplém prostředí. Typický trojbarevný projev také nemusí být přítomen, většinou chybí konečné zarudnutí.
KOMPLIKACE
U malé skupiny nemocných se vyvíjejí pokročilé změny s ulceracemi a gangrénami prstů. Tyto pokročilé změny nemají nikdy příčinu jen ve vazospazmu, vždy se podílí dlouhodobá obstrukce. U všech jsou prokazatelné obstruktivní procesy na arteriích dlaně a prstů. Jejich etiologie může být různá – arteritidy autoimunitní etiologie, onemocnění pojivové tkáně, ateroskleróza, Buergerova choroba. Kromě toho, že projevy Raynaudova fenoménu (RF) pacienty limitují takřka v každodenní činnosti, mohou tyto projevy také předcházet vzniku daleko závažnějšího onemocnění, jakým je např. skupina nemocí pojiva v rámci tzv. Raynaudova syndromu.
RF se díky své dobře viditelné symptomatologii a anamnéze diagnostikuje často, ale povětšinou se k určení diagnózy spoléháme na anamnestická data od pacientů, která nemusí být vždy validní, a RF může být tedy zaměněn za jiné poruchy akrálního prokrvení. Proto je nutné při podezření na toto onemocnění pacienty důkladně vyšetřit.
VÝSKYT
Zhodnocení výskytu Raynaudova syndromu v běžné populaci chybí, je však zřejmé, že je jeho výskyt vázán na některá povolání. Především se jedná o práci s nástroji vyvolávajícími vibrace nebo v oborech, kde se střídavě pracuje v teple a v chladu.
ETIOLOGIE A PATOGENEZE
Z dostupných patofyziologický poznatků vyplývá, že existují dva mechanizmy vzniku Raynaudova fenoménu. První má normální nález na arteriích prstů ruky a vazospazmy jsou vyvolány abnormálními kontrakcemi svaloviny. U druhého jsou prokazatelné obstrukční změny, které snižují průtok řečištěm. U Raynaudovy choroby nelze prokázat základní onemocnění, vyskytuje se nejčastěji u žen ve věku mezi 20–30 léty, postižení je symetrické, chybí trofické změny a často je zároveň přítomna migréna a sklon k hypertenzi. Mezi vyvolavatele Raynaudova syndromu patří například syndrom karpálního tunelu, obliterující ateroskleróza, systémová onemocnění pojiva či polyneuropatie.
VYŠETŘENÍ
Základem pro správnou diagnostiku RF je vyšetření termovizní kamerou a kapilaroskopem. Kombinace těchto dvou vyšetřovacích metod je unikátní v celé ČR na Klinice chorob kožních a pohlavních FN Olomouc, kde se diagnostice RF věnují již po desítky let. Výhodou je také možnost dalšího dovyšetření, event. terapie RF v rámci interdisciplinární spolupráce s ostatními pracovišti nemocnice. Infračervená termografie se zabývá analýzou rozložení teplotního pole na povrchu tělesa, a to bezkontaktním způsobem. Její princip je založen na detekci tepelného záření povrchu měřeného objektu – v našem případě povrchu lidského těla. Jelikož termovizní kamera pracuje bezkontaktně, jedná se o neinvazivní a pro pacienty naprosto bezpečnou vyšetřovací metodu.
LÉČBA
Léčba je zaměřena na eventuální základní onemocnění. Farmakologickou léčbu představují zejména blokátory kalciových kanálů (nifedipin), v nejtěžších případech lze použít sympatektomii, výsledky jsou však nejisté. Z vazoaktivních látek je možná terapie naftidrofurylem a prostaglandiny. Připojuje se léčba antiagregační. Jedná se však pouze o symptomatickou léčbu, kauzální léčba neexistuje.
PRAKTICKÉ RADY PRO PACIENTA
Součástí léčby příznaků RF jsou opatření zmírňující jeho projevy, jako je ochrana před chladem, ochrana před mechanickými vlivy (vibrace) a dalšími nepříznivými vlivy, jako jsou nikotin, stres a některé léky. Důležitá je také správná volba povolání (zejména pro dorostový věk).
Typickým obrazem je bledost periferie ruky s následnou cyanózou